Ja su, kalimera.

W moim pierwszym odcinku vloga zapraszam was do mojego ulubionego kraju- Grecji. Helladę pokochałem za widoki, jedzenie, muzykę ( tu co w drugiej piosence występuje słowo "sagapo" - czyli kocham cie) i oczywiście pogodnych ludzi; Grecy są rodzinni, gościnni i czasami trochę zwariowani, jak każdy z nas!

Region, do którego chce was zabrać to położony na północy Grecji Półwysep Chalkidiki. Jego słynne "trzy palce" to Kassandra, Sitonia i Athos. Na Chalkidiki możesz dostać się samolotem, autokarem lub własnym samochodem. Stolicą regionu są Thessaloniki.

 

Ja każdy z tych półwyspów traktuję jako oddzielną wyspę mającą swój charakter i klimat. Kassandra to półwysep położony najbliżej stolicy regionu- Salonik; większość osób twierdzi, że jest najbardziej skomercjalizowany i głośny w pełni sezonu,królują tutaj małe i średnie hotele prowadzone najczęściej przez greckie rodziny zaś w mojej opinii jest to zielona kraina z pięknymi plażami z których szczególnie polecam: Fokea Kriopigi oraz uroczymi miejscowościami, w których można zjeść świeże i przepyszne owoce morza, zrobić fajne zakupy to m.in: Chianioti i Athitos a dla osób ceniących sobie luksus i prywatność polecam ekskluzywny kurort Sani Resort.

Sitonia to temat na inny odcinek vloga, w którym skupimy się na pięknych plażach tego półwyspu więc teraz udajemy się na ostatni z "palców" Chalkidiki- Athos.

Athos jest specyficznym półwyspem ze względu na mieszczącą sie na nim Teokratyczną Republikę Mnichów zajmującą jego większą część. Główną miejscowością a zarazem granicą pomiędzy sacrum a profanum jest Ouranoupoli. Znajdziecie tutaj odpływające promy do Republiki Mnichów, piękne plaże, wspaniałe tawerny; przypływają tu nawet wycieczki z półwyspu Kassandra. Na północ o miejscowości na całej długości wybrzeża ciągną się rodzinne hotele przy pięknej piaszczystej plaży, na której można wypożyczyć małe motorowe łódeczki, którymi da się dopłynąć do uroczej małej wysepki Muliani.

Jeśli nie lubisz leniuchować polecam Ci zwiedzanie regionu

  • Nr.1 Saloniki - uznawane są za najbardziej europejskie i eleganckie miasto Grecji. Jego nazwa pochodzi od imienia żony króla Kasandrosa- założyciela miasta( Thessalonika ). Miasto może pochwalić się wieloma zabytkami z czasów rzymskich, wczesnochrześcijańskich i tureckich. Szczególnie polecam odwiedzenie starego miasta Kastro, Bazyliki św. Demetriusza oraz klimatycznego targu Modiano.
  • Nr.2 Arystotheles Science Park - położony wysoko w górach Holomontas jest nie tylko świetnym miejscem na spędzenie wolnego czasu ale także przyjemną formą ucieczki od spiekoty na plaży oraz nadrobienia zaległości z fizyki stosowanej.
  • Nr.3 Arnea - miasteczko zatrzymało się w czasie już jakiś czas temu, normalnym widokiem jest tu oglądanie tkaczy wykonujących swoją pracę tradycyjnymi metodami. Całe miasteczko postawiło na zachowaniu swojej wlasnej kultury przekazując swoje tradycje i obyczaje młodemu pokoleniu dzięki czemu są one kontynuowane do dnia dzisiejszego i stanowią nie lada atrakcję dla turystów. Fotografowie spacerując wśród wąskich uliczek i starych ale zadbanych macedońskich domów i kamienic znajdą tu niejedną inspirację na dobre ujęcie; "piechurzy" mogą podziwiać ruiny zamku Neposi a także piękne wodospady w okolicznych lasach; miłosnicy win natomiast muszą zatrzymać się w winnicy Domaine Claudia Papayianni na degustacje tego często nagradzanego "napoju bogów".
  • Nr.4 Rejs po Półwyspie Athos - jedyna okazja na zwiedzenie Teokratycznej Republiki Mnichów( oferta ważna tylko mężczyzn :P ) i obserwacja mnichów przy codziennej pracy.
  • Nr.5 Meteory - na stromych górskich szczytach zbudowano kilkadziesiąt klasztornych budynków z czego do dzisiaj przetrwało tylko kilkanaście. Turyści mogą zwiedzić dwa z sześciu działających obecnie klasztorów a także zapoznać się z powstawaniem ikon. Całodniowa wycieczka każdemu zapadnie na długo w pamięci i będzie chciał tu wrócić niejednokrotnie.

Jak widać, Chalkidiki to ukryty ogród Grecji, mam nadzieję, że przekonacie się o tym na własnej skórze i zarezerwujecie wakacje na Chalkidiki.

Zapraszam, Aleksander.