Cześć, witam. W dzisiejszym odcinku przywitam was z największego i najbardziej znanego kurortu Bułgarii - Słonecznego Brzegu. Bułgarię i wybrzeże bułgarskie mam okazję zwiedzać już od 15 lat i w skrócie opowiem wam dzisiaj o kurortach, które moim zdaniem są godne aby je wam polecić.

 1. Zwiedzanie zaczniemy od północy. Albene najlepiej ukarzą wam moje ujęcia z drona, jak widzicie kurort posiada dużo pięknej zieleni, fantastyczna plażę, nowy aquapark, jest to świetne miejsce dla osób aktywnych fizycznie, na plażach spotkacie biblioteki z książkami, posiada również swoje własne ogrody z warzywami i winnice. Jest tu około 40 hoteli w standardzie od 2 do 5 gwiazdek.
 2. Złote Piaski - położone są na wzniesieniu w zielonych ogrodach. Większość hoteli to budynki 5-10cio piętrowe z basenami. Wzdłuż kurortów prowadzi promenada przy której są: knajpeczki, bary, baseny i atrakcje dla dzieci, sporty wodne. Plaża w większości piaszczysta.
 3. Stan Konstantin - mimo, że jest jednym z najstarszych kurortów w tej części kraju to nie jest tak bardzo skomercjalizowany jak inne kurorty wybrzeża przez co osoby ceniące sobie wypoczynek i spokój bardzo łatwo odnajdą się w tym miejscu. Duża ilość zieleni, szlaków spacerowych i bliskość Warny sprawi, że również "spacerowicze" i aktywni turyści nie będą się tutaj nudzić.                                                                                                              
 4. Warna - największe miasto bułgarskiego wybrzeża, które w sezonie wakacyjnym staje się letnią stolicą kraju. Liczne restauracje, knajpki, muzea i wiele innych atrakcji sprawiają, że Warna jest wybierana na wakacyjny pobyt zamiast popularnych bułgarskich kurortów. Miejscami, które chciałbym wam zaproponować do zwiedzania w tym pięknym dużym mieście to sobór Wniebowstąpienia Maryi Panny, pochodzące z II w. termy, muzeum archeologiczne, muzeum etnograficzne i nieco dalej oddalony Kamienny Las.
 5. Obzor - jest małą spokojną malowniczą miejscowością oddaloną od dużych miejscowości czyniącej z niej doskonałe miejsce na wakacyjny wypoczynek. Atutem tego miejsca szeroka piaszczysta plaża.
 6. Duni - oprócz nowoczesnego resortu, główną atrakcją tego miejsca są dzikie plaże wydmami i idealne warunki dla sportów wodnych.
 7. Sveti Vlas - kolejna mała malownicza miejscowość bułgarskiego wybrzeża. Miłośnicy morskiej żeglugi powinni odwiedzić przystań jachtową w której stoi ponad 300 jachtów. Wieczorem warto udać sie do starej części miasta z licznymi kawiarniami i restauracjami.
 8. Słoneczny Brzeg - dzięki bardzo dobrej lokalizacji Słoneczny Brzeg jest najczęściej wybieranym celem podróży dla zorganizowanych wycieczek. Znajduje się tu wiele hoteli i restauracji wybudowanych w oparciu o bułgarską architekturę co w połączeniu z wszędobylską zielenią tworzy zapierający dech w piersiach klimat. Słoneczny Brzeg posiada 8km szerokiej piaszczystej plaży z 4km nadbrzeżnej promenady ożywającej szczególnie wieczorami. Jest to świetne miejsce do uprawiania sportów wodnych takich jak: żeglarstwo czy windsurfing; oprócz tego istnieje możliwość jazdy konnej i rowerowej. Nocą ulice Słonecznego Brzegu zaczynają świecić wszystkimi kolorami tęczy. Liczne neony miejscowych klubów, pubów, dyskotek i kasyn nadały mu miano Las Vegas Wschodu.
 9. Nessebar - Bardzo polecam osobom, które ponad wypoczynek stawiają zwiedzanie. Stara część miasta może poszczycić się licznymi dobrze zachowanymi zabytkowymi cerkwiami stanowiącymi prawdziwe bogactwo tego miejsca. Miejsce to posiada zabytki z czasów starożytnej Grecji, Rzymu i Bizancjum dlatego tez ludzie lubiący takie klimaty będą się tu czuli jak w domu.
 10. Pomorie - dzięki swoim źródłom mineralny, spa, zabiegom błotnym Pomorie zyskało międzynarodowe uznanie. Tworzy się tutaj bardzo dobre wina i brandy. Mimo, że kiedyś była to cicha i spokojna miejscowość to obecnie Pomorie dołączyło do grona nadmorskich kurortów dużą ilością nowych ogromnych hoteli.
 11. Sozopol - Pięknie miasto z bogatą historią i wieloma atrakcjami. Znajdują się tu dwie plaże: Północna usytuowana przy starym mieście oraz Południowa położona w nowej części miasta. Sozopol posiada ciekawą architekturę, na którą składają się XIX wieczne drewniane domy z kamiennymi parterami.
 12. Primorsko - charakteryzuje się piękną 10 kilometrową plażą, płytkim czystym morzem oraz bliskością do innej atrakcji tego miejsca - Nessebaru. Istnieją tutaj idealne warunki do uprawiania sportów wodnych, są tu także liczne wypożyczalnie rowerów, korty tenisowe. W pobliżu znajduje się także rezerwat przyrody Ropotamo. Jednak Primorsko to nie tylko plaże, sport i przyroda - centrum miasta kusi zapachami i neonami licznych

Bułgaria to ciągle niedoceniany kraj, a są to tu wspaniali ludzie, plaże, wina, pyszne jedzenie i jest tu najtaniej w europie.

Do zobaczenia, Aleksander

BUŁGARIA - galeria zdjęć